Adrian Freedman

Adrian Freedman (n. 1962) je významným skladatelem a multi-instrumentalistou, který se už několik desetiletí věnuje hře na shakuhachi. Freedman je však nesmírně všestranným umělcem, který studuje, skládá a hraje široké spektrum hudby na různé nástroje. S nadšením ho i tento rok vítáme na mezinárodním festivalu nové a japonské hudby ISFP.

Freedman studoval hudbu na Manchester University, Guildhall School of Music a na Kyoto Arts University. Žil v Japonsku více jak sedm let a studoval zde hru na shakuhachi u mistra Yokoyama Katsuya. Později žil v Brazílii, kde byl fascinován posvátnými hudebními rituály v lesích.

Během svého hudebně-spirituální pátrání složil Freedman na 100 originálních kompozicí a chorálů. Věnuje se rozmanitým spektrem žánrů: studuje, skládá a hraje hudbu barokní, současnou, improvizovanou, folk-fusion, tradiční japonské písně, náboženské písně a skládá i hudbu pro divadlo a k choreografii.

Jakožto skladatel a hudební režisér pracoval pro Kneehigh Theatre, Wildworks Theatre, Scottish Contemporary Dance, Stopgap Dance Company a pro mnohé další organizace. Zúčastnil se desítek sólo recitálů a koncertů v různých ansámblech na mezinárodních festivalech i na posvátných místech po celém světě.

Freedmanova hudba je upřímná, jemná a přesto dynamická: vytváří prostornou atmosféru míru a křehké krásy. Zároveň jsou jeho skladby velice různorodé: některé zpěvní, jiné instrumentální— avšak ze všech vyzařuje jakási nepopsatelná posvátná energie.

 

 

Event List