Pozvánka uměleckého ředitele Marka Kimei Matviji na 15. ročník ISFP


Zdravím všechny milovníky hudby a japonské kultury!
Rád bych vám představil 15. ročník mezinárodního festivalu japonské a nové hudby International Shakuhachi Festival Prague. Náš festival se koná každé dva roky v Praze a hostí špičkové hráče na japonskou flétnu shakuhachi [šakuhači] a koto z Japonska a celého světa.
Čeká vás pět dní koncertů, workshopů, studijních skupin a přednášek spojených s tradiční a novou hudbu pro japonské nástroje.

Z Tokia do Prahy

Pro 15. Ročník našeho festivalu se nám podařilo do Prahy přivést unikátního hosta – The Shakuhachi 5. Pětičlenný ansámbl hvězdných hráčů na shakuhachi. Každý člen reprezentuje jiný styl hry, každý má velkou sólovou kariéru, a každý má jedinečný zvuk. Společně představují novou generaci hráčů se současným hudebním myšlením a nebývalou virtuozitou.
V Japonsku existuje tradice podobných eklektických souborů sdružující špičkové hráče, uveďme například Shakuhachi Sanbon Kai trio (Hōzan, Yokoyama, Reibō) nebo Tokyo Sanjūsōdan (Miyata, Muraoka, Yokoyama). Poprvé v historii však vznikl špičkový pětičlenný ansámbl.
Jelikož v době vzniku souboru prakticky neexistoval žádný repertoár pro pět fléten shakuhachi, oslovili jeho členové řadu špičkových skladatelů. I náš festival byl tehdy u toho a přispěl k této tvůrčí misi. Společně s Jamesem Schleferem, významným hráčem z New Yorku, jsme spolufinancovali objednávku nové skladby od britsko-japonského skladatele Daie Fujikury. Skladba měla premiéru na prvním koncertě The Shakuhachi 5 v roce 2020.
Spolupráce mezi The Shakuhachi 5 a ISFP dále pokračuje. Na jejich koncertu v Praze zazní nová skladba výjimečného českého skladatele Miroslava Srnky doprovozená krátkým filmem Marka Matviji.

Japonsko, jak ho neznáte – mladé a vášnivé

Mám velkou radost, že se nám daří uvádět osobitou japonskou hudbu prodchnutou vášní ke zvuku. Nediskriminuje tzv. “nehudební” zvuky, naopak je pozoruje, inscenuje a nechává se jimi strhnout.
Již teď napjatě očekávám recitál japonské hráčky na koto Naoko Kikuchi, která se na náš festival vrací, aby předvedla svůj recitál složený přímo pro náš festival. Přijede v doprovodu svých studentů a společně provedou v Čechách dosud neslyšenou energickou soubornou skladbu pro koto Homura Tadao Sawaie.
Energický jazz čerpající z japonské folklórní estetiky představí John Kaizan Neptune a Akihisa Kominato společně s českými jazzmany.
Dramaturgii závěrečného koncertu, pořádaného společně s Orchestrem BERG, WAKAMONO (mládí) připravil jeho dirigent Peter Vrábel. Jak již název napovídá, zazní skladby skvělých mladých skladatelů z Japonska a ČR. Peterova hudební zkušenost a odvážná dramaturgická imaginace mě velmi baví. Od roku 2016, kdy jsme s BERGem začali spolupracovat, máme za sebou pět společných koncertů. Každý z nich měl výjimečnou dramaturgii, scénografii i místo konání. Troufám si tvrdit, že práce Petera Vrábela a Evy Kesslové z orchestru BERG je na světové úrovni a ohlas těchto koncertů u našich zahraničních hostů tomu odpovídá.

Výuka a vnímání

Pravidlem našeho festivalu je, že hlavní hosté vystupují i vyučují. Hlavními hosty ISFP 2025 jsou tito hráči na shakuhachi a koto: Ken-ichi Tajima, Naoko Kikuchi, Akihito Obama, John Kaizan Neptune, Reison Kuroda, Kizan Kawamura, Akihisa Kominato, Gunnar Jinmei Linder, Dietmar Ippu Herriger a další budou ještě potvrzeni.
Těší mě, že se nám podařilo výrazně rozšířit výuku společných skladeb pro koto a shakuhachi. Na tomto programu budou spolupracovat John Kaizan Neptune, legenda jazzové shakuhachi a Naoko Kikuchi, špičková kotistka školy Sawai žijící v Německu. Neptune je autorem řady úspěšných skladeb, které jsou přístupné japonskému i západnímu hudebnímu myšlení. Výběr z těchto skladeb bude osobně vyučovat.
Našim návštěvníků se snažíme nabídnout i rozhled mimo sféru japonské hudby. Ve spolupráci s pražskou HAMU a jejím pedagogem Tomášem Reindlem se dne 19. června koná symposium na téma Music, Therapy, Meditation, Spirituality. Své výzkumy a zkušenosti představí akademici, skladatelé, terapeuti a performeři.

Festivalovým centrem a oficiálním partnerem festivalu je Hudební fakulta Akademie múzických umění (HAMU). Všechny kurzy se tak budou konat v renesančním paláci HAMU v historickém centru Prahy. Na HAMU se budou konat komunitní matinée z řady Curated Open Mic na nichž vystupují profesionální i amatérští hráči. Další koncerty budou na Novoměstské radnici a na dalších místech, která jsou v tuto chvíli v jednání.
Akce, jako je ISFP, jsou podnětem pro rozvoj evropské shakuhachi. Doufám, že se tam uvidíme.

S pozdravem,
Marek Kimei Matvija
Umělecký ředitel
International Shakuhachi Festival Prague 2025