Díky podpoře od mezinárodní komunity hráčů shakuhachi přichází 15. – a zároveň poslední – ročník ISFP v plné síle!


International Shakuhachi Festival Prague je jedním z pilířů stále rostoucí a pulzující evropské shakuhachi scény. Od roku 2007 propojuje vzdělávání, sympozium a koncerty špičkových umělců z Japonska i celého světa. Od roku 2017 se koná jako bienále – jednou za dva roky – což umožnilo ještě pečlivější přípravu a důraz na kvalitu programu. ISFP je zároveň jediným pravidelným festivalem na světě, který uvádí díla pro shakuhachi a orchestr nebo velký ensemble.

Na začátku roku 2025 však festival čelil vážné finanční krizi způsobené škrty ve veřejném financování.

„V jednu chvíli jsme stáli před schodkem téměř 500 000 Kč a opravdu jsme zvažovali, jestli má smysl festival vůbec pořádat. Taková situace by výrazně zasáhla náš rodinný rozpočet,“ říká Marek Kimei Matvija, umělecký ředitel a spoluzakladatel festivalu.

„Po náročných debatách jsme se rozhodli pro restrukturalizaci a zároveň jsme se zavázali, že dodržíme sliby vůči umělcům i všem, které jsme během tří let příprav zapojili do tohoto krásného projektu,“ pokračuje Matvija. „Oslovili jsme také komunitu, které náš festival slouží – doma i v zahraničí. Odezva nás dojala. Laskavost a štědrost, která k nám proudila z celého světa, byla neuvěřitelná.
Díky podpoře od výjimečných jednotlivců, milovníků japonského umění a Nadace Zeměkvět je vše zachráněno – festival se koná!“

Přestože festival snížil počet členů týmu a některé náklady, to nejdůležitější – výuka a koncerty – zůstává plně zachováno.

„Jde o poslední ročník a chceme, aby si každý odnesl jen ty nejkrásnější vzpomínky. Komunita si to zaslouží,“ dodává Matvija.

Od tradice k budoucnosti

Program ISFP 2025 propojuje duchovní odkaz flétny shakuhachi se současnou hudbou a naznačuje směřování nástroje v 21. století.

Hlavním hostem festivalu je soubor The SHAKUHACHI 5, který sdružuje pět špičkových japonských hráčů z různých škol: Akihito Obama, Reison Kuroda, Kizan Kawamura, Akihisa Kominato a Ken-ichi Tajima.

Soubor oslovuje významné světové skladatele, aby tvořili nová díla pro pět shakuhachi – jde o mimořádný a průkopnický počin. V roce 2020, krátce po svém založení, získali podporu od ISFP na první objednávku skladby od Daie Fujikury. Od té doby soubor slaví úspěchy s jejich stále rostoucím repertoárem. Dokonce se dostali na titulní stránku prestižního magazínu Hōgaku Journal, zaměřeného na japonskou hudbu.

Na nedávném World Shakuhachi Festivalu v Texasu si jejich interpretace skladby Sarasōju od Akiry Nishimury vysloužila ovace ve stoje a byla označena za vrchol celé akce.

Na ISFP 2025 soubor uvede premiéru nové skladby českého skladatele Miroslava Srnky v rámci koncertu v prestižním sále DOX+.

Propojení koto a shakuhachi

Kromě shakuhachi roste v Evropě i komunita hráčů na koto, a to především díky působení Naoko Kikuchi a nedávno zesnulé Makiko Goto. Na ISFP 2025 povede Kikuchi tři studijní skupiny pro koto. Dvě z nich budou probíhat paralelně se skupinami shakuhachi vedenými Gunnarem Jinmei Linderem a Johnem Kaizanem Neptunem – vzniká tak unikátní prostor pro propojení obou nástrojových světů, jejich společné hraní a výměnu zkušeností v tradiční i moderní hudbě.

Kikuchi se představí také v samostatném recitálu. Festival tím vzdává hold její virtuosní hře a umělecké osobnosti. V rámci večera zazní nová skladba Edwarda Mascall-Robsona pro koto a shakuhachi. Vyvrcholením recitálu bude provedení díla Within Dreams, Without Dreams od Takashiho Yoshimatsu, v němž Kikuchi doprovodí Reison Kuroda na shakuhachi.

Z bambusu ke zvuku

Od roku 2019 je John Kaizan Neptune pravidelným hostem ISFP. Tento průkopník jazzového shakuhachi spojuje humor, hudební cit, technickou bravuru a vědecký přístup k výrobě nástroje. Jeho workshopy, které jsou součástí doprovodného programu festivalu, bývají pravidelně vyprodány.

Na ISFP 2025 se Neptune a Akihisa Kominato představí jako speciální hosté koncertu Robert Balzar Tria.

Mladí míří vpřed

Závěrečný koncert festivalu s názvem Wakamono (v japonštině „mládež“) uvede Orchestr BERG pod vedením Petra Vrábela. Program nabídne odvážné nové skladby pro shakuhachi a velký ansámbl od českých skladatelů Lucie Páchové a Michaela Prokopa (se sólisty Kizanem Kawamurou a Ken-ichim Tajimou) i díla japonských autorů Sachie Kobayashi a Naoki Sakaty.

Dědictví a odkaz

Festival založili Christopher Yohmei Blasdel, Vlastislav Matoušek a Marek Kimei Matvija, původně jako Letní školu shakuhachi Praha. Z původního formátu, připomínajícího hudební tábor pro sdílení základních dovedností, se rychle vyvinul ambiciózní festival stavící shakuhachi do centra současného kulturního dění.

Ve spolupráci s umělci z různých žánrů festival otevíral témata jako zvuková krajina, glitch, terénní nahrávky, meditace zvukem, náhoda – jak v rámci japonské hudby, tak mimo ni. Festival pomohl zpřístupnit evropskému publiku někdy těžko uchopitelnou japonskou hudební estetiku a přispěl k širšímu uznání mistrovství hráčů na shakuhachi.

V posledních ročnících se festival zaměřil na hudbu 20. a 21. století, včetně děl skladatelů jako Tōru Takemitsu, Malika Kishino, Maki Ishii, Ryōhei Hirose a dalších, jejichž hudba se v Česku téměř neuvádí. ISFP se tak stal vlivnou kulturní událostí přesahující hranice shakuhachi komunity.

Spojení tradice, dovedností a současného pohledu dalo festivalu jeho jedinečný charakter. Až tato kapitola skončí – jako když padne starý strom – uvidíme, která semena zasetá v jeho stínu vyklíčí.